Ako byť príťažlivý pre ženy z hľadiska evolučnej psychológie

Naša hodnota definuje to, nakoľko sme príťažliví. Čím vyššiu hodnotu vyžarujeme, tým sme pre ženy príťažlivejší. Vo svete áut môže byť hodnotou kvalita použitých materiálov, plastov, dizajn, komfort, tradícia… Preto má pre nás BMW vyššiu hodnotu, ako Dacia a preto sme zaň ochotní dať väčšie množstvo peňazí.

Čo ale predstavuje hodnoty pre nás, pre ľudí? Čo sú charakteristiky, ktoré definujú osobnosť ako hodnotnú?

Hodnota je pre nás všetko čo nám:

 • pomáha prežiť
 • pomáha nám zabezpečiť seba a svoju svorku
 • pomáha nám rozmnožovať sa
 • pomôže prežiť naším deťom (zdroje, dedičnosť charakteristík)
 • dáva pozitívne emócie

 

Hodnoty príťažlivé pre muža:

Hebká, pekná pleť, atraktívny zovňajšok a štíhla postava komunikujú zdravie. Široké boky, úzky pás a veľké prsia zas komunikujú plodnosť. Ženu tak vnímame ako vhodný genetický materiál pre naše potomstvo a sme ňou priťahovaní.

 

Pre ženu sú Hodnoty príťažlivé pre ženu:

Rozhodnosť, dominantnosť, sila, sebavedomie, sebadôvera, leadership. Sú to vlastnosti charakteristické pre muža, ktorý ide za svojím cieľom namiesto toho, aby čakal, či jeho ciel príde za ním. Muž s danými vlastnosťami má predpoklad zabezpečiť nie len seba, ale aj ženu a jeho potomstvo. Sú to kvality potrebné pre prežitie a znakom, že sme vhodný genetický materiál.

Pokiaľ oslovíte ženu a váš prejav je nervózny, vaše nohy sa trasú a vaše ruky sa potia, komunikujete vysokú hodnotu? Nie.

 

Znaky kvality

To, aké kvality máte, nemôže byť výhovorka. Ako som spomínal, bankové konto a vzhľad modela nie sú kritériom úspechu. Neznamená to však ani to, že by ste mali žiť vpasivite anerozvíjať svoj život inak, ako neustálym behaním za ženami.

Finančná situácia

Práca na svojej finančnej situácii azvládnutý prítok peňazí je hodnotou. Nebavíme sa o forme, že musíte byť milionár – vysvetlili sme si, že daný pohľad je nezmysel. Vhodne zvládnutá finančná situácia neznamená ani to, že si pozornosť ženy budete kupovať (kupovanie ženy – znak malého sebavedomia – nedôverujem si atak si kupujem jej pozornosť).

Je však hodnotou, ktorá komunikuje dominantné vlastnosti a schopnosť postarať sa o seba a to je príťažlivé.

Sila a maskulinita

Opäť nevychádzame z premisy, že maskulinita a pekné telo je to čo dostane ženy. Nie. Tých možností je viac. Avšak rovnako, ako pekná žena komunikuje zdravie, plodnosť a tým potenciál zdravých potomkov, vaše telo komunikuje to isté. Neberte ju teda ako svätý grál, ale venujte jej pozornosť. Zaveďte do svojho života zdravú stravu, cvičte, behajte, plávajte, posilňujte.

Osobnosť a sebavedomie

Charakterové črty ako dominancia, sebavedomie arozhodnosť sú príťažlivými charakterovými črtami. Komunikujú totiž schopnosť prežiť a zabezpečiť sa vo svete. To, ako sa chováte, ako reagujete, ako chodíte, ako na vás reaguje okolie, to všetko komunikuje silu vašej osobnosti.

Aby som to zhrnul. To, že v tejto časti rozoberám financie a šport neznamená, že rovnica ́get money, get bitches ́ je cesta, ktorou sa vydať. Sú to ale kvality, ktoré vás spravia hodnotnejším a z dlhodobého hľadiska budú nápomocné.

 

Sebavedomie

Sebavedomie znamená predpoklad, že toho, za čím si idete ste hodní a zaslúžite si to a čo je najvtipnejšie, v momente, kedy začnete jednať sebavedome, vám na to ľudia jednoducho skočia, akceptujú to a príjmu submisívne postavenie voči vám.

„Chovaj sa ako hviezda a budú s tebou zachádzať ako s hviezdou.“

Koncept sebavedomia a prečo je dôležité a príťažlivé dokážeme pochopiť všetci. Problém však nastáva niekde inde. Zatiaľ čo pochopiť teóriu je jednoduché, žiť podľa nej je už omnoho ťažšie. V prípade, že nemáte dostatočné sebavedomie, potrebujete zažiť situácie, ktoré vás donútia zmeniť sa, ktoré vás donútia prijať nový pohľad na seba, na svet, na to čo je a čo nie je možné. Táto kniha a naše víkendové kurzy sú z veľkej časti o vytvorení tohto momentu.

Skutočná sebadôvera znamená jednať skrz svoje vlastné presvedčenia a túžby bez rozdielu na to kde a s kým som.

V tom mimo iného spočíva rozdiel medzi situačnou sebadôverou a skutočnou sebadôverou. Situačná sebadôvera je nám vlastná na miestach, v ktorých sa cítime komfortne. Či už je to okruh našich známych, škola, práca atď. V týchto miestach môžeme zažiť aj navonok sebavedomých mužov, bez problémov nadväzujúcich vzťahy skrz svoje spoločenské zázemie.

Avšak čo v prípade, kedy ma moje okolie nerešpektuje? Prípadne, keď ma moje okolie rešpektuje, ale chcem viac? Tam už prichádza na rad rozvoj sebadôvery nezaloženej na situácii. V prípade žien to znamená nebyť schopný zaujať ženu, ktorú som stretol na grilovačke so známymi. Znamená to byť schopný jednať vždy a všade. Na ulici, v kaviarni, v nočnom klube.

 

Identita

Moja identita je predstavou, ktoré mám osebe samom. Definuje vaše spoločenské postavenie, definuje to čo si môžete a nemôžete dovoliť a čo je najzradnejšie, identitu o sebe samom si vytvárate a máte v rukách v konečnom dôsledku vy sami.

Táto predstava o sebe samom vám dáva sebadôveru robiť čokoľvek čo robíte, pretože si v danom smere dôverujete a taktiež je brzdou, ktorá vám zabráni jednať v inej situácii.

Napríklad v situácii, kedy kráčate po ulici a vidíte atraktívnu ženu, viete čo chcete. A taktiež viete, čo preto máte spraviť. To čo vás v daný moment zastavuje nie je nedostatok informácií o tom, čo by ste v danej situácii mali spraviť a aký postoj by ste mali zaujať. Čo vás zastaví je práve strach a vaša predstava o sebe samom. Presne viete, čo by v danej situácii spravil sebavedomý príťažlivý muž. Seba samého však nehodnotíte ako sebavedomého a príťažlivého a tak si jednoducho zabránite jednať a ostanete stáť na mieste.

To čo vás zastavilo bola vaša predstava o sebe samom. Predstava, že danej ženy, že daného chovania, nie ste hodní.

Z teoretického pohľadu je váš potenciál nekonečný. Neexistuje nič, čo by vám malo brániť v ceste plniť si sny. Neexistuje dôvod, prečo by ste sa nemohli dostať na najlepšie školy, zvládnuť 5 cudzích jazykov, zarobiť milión, vybudovať si postavu ako Jay Culter, alebo zažiť trojku s modelkami z Victoria Secret. To čo vás skutočne drží v úzadí ste vy sami.

Predstavy ako „To nie som ja. Ja niečo také nezvládnem. Niečo také si nemôžem dovoliť. Takto sa nemôžem chovať.“ sú vymyslené. Sú to len VAŠE myšlienky a predstavy o sebe samom. Nie realita.

Je pravda, že jadro vašej osobnosti je nemenné, o tom sa s vami nebudem hádať. Vec sa však má tak, že väčšina problémov, ktoré chceme odstrániť sú získané a nie vrodené. Nedostatočné sebavedomie, strachy a introvertnosť sú následkom života v strachu a odmietania jednať. Nie sú vašim pravým ja.

 

Náladovosť

„Nemám na to teraz náladu, necítim sa na to.“ – ultimátna výhovorka, ktorou zhodíme zo stola nejednu činnosť. Prípadne, v nočnom klube ju následne suplementujeme alkoholom, aby sme sa s jeho pomocou dostali do „náladičky“.

Pojem nálada nie je ničím iným, ako ľudovou definíciou sebadôvery a sebavedomia. Je jasné, že povedať „nemám náladu“ je jednoduchšie, ako priznať si strach. Poďme na to teda inak a definujme znaky a pocity človeka, ktorý má náladu:

Mám náladu:

 • Cítim sa šťastne.
 • Cítim sa kompletne.
 • Cítim, že dokážem všetko, čo chcem.
 • Som pozitívny a dominantný.
 • Mám sa fajn a nič ma nerozhodí.

 

Moment, kedy máme náladu sme si už definovali. Akými črtami sa ale prejavujeme v prípade, že náladu nemáme?

Nemám náladu:

 • Mám strach a nepríjemné pocity.
 • Nechce sa mi vystavovať riziku.
 • Niečo mi chýba.
 • Nič nie je dobre tak ako je, rád by som to zmenil, ale neviem ako.
 • Cítim sa zle a očakávam od okolia, že ma naplní.
 • Som požívateľom dobrých emócií.

 

Problém vzniká v momente, kedy nemáme náladu a vedome sa snažíme potlačiť symptómy a zmeniť ju. Bohužiaľ nám to väčšinou nefunguje. Nálada v skutočnosti totiž nie je meniteľná z vnútra. Náladu si nikdy nezmeníte tým, že nad ňou budete rozmýšľať. Zmeníte ju len skrz zmenu chovania.

Pôvod zlej nálady

Toto už siaha k pôvodu zlej nálady. Zlá nálada totiž nie je príčina, je len následkom zlého prístupu. Zlá nálada adepresie sú výsledkom zbabelosti a nezodpovednosti voči sebe samému a svojím túžbam.

 1. Chcem ženu
 2. cítim strach
 3. odmietnem konať
 • v krátkodobom hľadisku som sa zbavil problému
 • v dlhodobom hľadisku ma moja nečinnosť frustruje a upadám do depresií.

 

 1. Chcem ženu
 2. cítim strach
 3. neodmietnem konať (prekonanie strachu)
 • v krátkodobom hľadisku riskujem odmietnutie, čelím problému
 • v dlhodobom hľadiskuma moja schopnosť ísť si za svojím cieľom napĺňa sebadôverou a šťastím.

 

Na prekonanie zlej nálady je liekom aktivita. Nie pasivita.

 

Odpor verzus akceptovanie problému

Odpor je emócia, ktorú zažívame v momente, kedy stret reality nezodpovedá naším želaniam a to nás napĺňa hnevom. Jej opozitom je akceptácia.

Z dlhodobého hľadiska je akceptácia dôležitou vlastnosťou. V skutočnom živote totiž bude vyzerať nejak takto:

Odpor:

Mám depresiu —> Nechcem depresiu, nechcem sa takto cítiť —> Rozmýšlam nad svojím stavom, prečo sa tak cítim (prokrastinácia)

Akceptácia:

Mám depresiu —> Akceptujem svoj aktuálny emočný stav —> Aj napriek depresii jednám tak ako by som chcel (depresia časom pominie)

 

Potreba aktívneho prístupu

Ako už bolo uvedené, schopnosť byť aktívny a neodporovať výzve(oslovenie, komunikácia, vydržať v danej situácii, pobozkať ju…) je dôležitou vlastnosťou, bez ktorej to nejde. V dnešnej spoločnosti sme si zvykli akceptovať riziko prežitia zlých emócií ako dôvod, prečo sa o X ani nepokúsiť. Z hore uvedeného však vyplýva, že pasivita je cestou do pekla. Správny prístup spočíva v obetovaní svojho krátkodobého pohodlia aj za cenu negatívnych zážitkov pre to, čo je vdlhodobom hľadisku to najlepšie. To znamená, že ak moje schopnosti baliť ženy narastú, len ak ich budem dlhodobo oslovovať, komunikovať s nimi a zvádzať ich, akceptujem fakt, že krátkodobo sa mi to nebude musieť dariť a spravím to, čo je potrebné.

Toto je rozdiel medzi odvážlivcom a zbabelcom. Zbabelec akceptuje riziko negatívneho zážitku ako dôvod, prečo nejednať. Odvážlivec naproti tomu akceptuje situáciu takú, aká je aje schopný prejsť si celým zástupom negatívnych zážitkov ak je to to, čo mu v budúcnosti umožní uspieť.